Shambhala Steg 2 - Krigarens födelse

Adelaide/sitting_meditation.png
DATE:
fredag 9 maj 2025 (18:00 -21:00)
lördag 10 maj 2025 (09:30 -17:00)
söndag 11 maj 2025 (09:30 -17:00)
LOCATION:
Väringgatan 25, S:t Eriksplan, Stockholm
TEACHER_MALE : Steinar Sabbasen
Registration fee : skr400
Här presenteras andra steget i den grundläggande meditationen som hör till Shambhala Buddhism...


I Krigaren födelse, Shambhala Steg 2, undersöker vi våra rädslor och vanemönster genom att träna sinnet i att möta utmanande situationer med mod och självförtroende. Krigarens födelse, bygger på meditationsövningen som introducerades i Shambhala Steg 1. Vi utforskar hur vårt vanemässiga sätt att tänka, den så kallade "kokongen", skymmer en rå briljans hos oss själva och världen vi lever i.

NOTERA: Öppet för dig som har genomgått Shambhala Training Steg 1

Steinar Sabbasen:
Steinar började meditera 2005, och hittade därefter Shambhala 2007. Han har studerat och utövat meditation i Shambhala-traditionen sedan dess. Han har även varit meditationsinstruktör sedan 2020 och har undervisat sedan 2024. Privat jobbar Steinar som coach och rådgivare, inom HR-området. Han är även poet och sångare.

Registrera dig på länken och betala anmälningsavgift för att säkra din plats

Plats: Stockholm Shambhala Center, Väringgatan 25, S:t Eriksplan, Stockholm

Språk: En blandning av norska, svenska och engelska

Kostnad:
Fullt pris, ej medlem: 1700 kr
            Early bird: 1400 kr   (registrera dig och betala 400 kr innan 7:e april)
Medlem: 1200 kr (halva kostnaden för dig som går om programmet eller kommer från ett grannland; Norge, Finland eller Danmark)

Notera 1: Om du tjänar under 25000 kr/månad före skatt kan du dra av 200 kr på den kategori du betalar.
Notera 2: Om du har en god inkomst och vill bidra till att deltagare med lägre inkomst ska kunna gå det här eller andra program rekommenderar vi ett ”pay it forward-pris”, lägg då till 500 kr (eller mer om du vill och kan) på den kategori du betalar.
Notera 3: Pengar ska inte vara ett hinder för någon att delta i vår verksamhet. Kontakta oss på [email protected] om du vill delta i något program men är i behov av finansiellt stöd så hittar vi en lösning.

I priset ingår kaffe och te. 

OBSERVERA Anmälningsavgiften på 400 kr ska swishas till 1236349716 för att din anmälan skall gälla.  Har du inte swish kan du göra en överföring till Nordea. Clearingnummer: 9960   Kontonummer: 2613429709
    OBS! Skriv alltid vem du är och vad det gäller!